Днес Клиниката по лъчелечение се помещава в две сгради в База 1 на болницата (на бул. „Васил Априлов” №15А), където са обособени сектори за високотехнологично перкутанно лъчелечение, брахитерапия и стереотактична радиохирургия.
Екипът на клиниката се стреми да осигурява модерно лъчелечение на всички пациенти, като предоставя възможно най-доброто, навременно и висококачествено лечение на онкологично болните пациенти и подобрява качеството им на живот. Наличната съвременна апаратура позволява високотехнологично перкутанно лъчелечение на всички видове онкологични и някои неонкологични заболявания чрез използване на лечебния ефект на йонизиращи лъчения (фотонни и електронни). Метаболитна брахитерапия се осъществява чрез орално приемане на радиоактивен йод 131. Този метод се използва за лечение при карцином на щитовидната жлеза, както и при хипертиреоидизъм.
В Клиниката по лъчелечение се провежда едновременно лъчелечение с химиотерапия, или т. нар. съчетано лъчелечение, с помощта на квалифицирани специалисти от Клиниката по медицинска онкология.
Планирането на лъчелечението представлява комплекс от медицински, физико-технически, биологични и организационни подготвителни мерки. Това е многоетапен процес, който включва: клинико-биологично, анатомо-топографско и дозиметрично планиране. Лъчелечението се извършва, отразява и контролира според стандартите за лъчелечение. Лекарят лъчетерапевт следи за състоянието на пациента, който провежда лъчелечение. Всеки пациент получава пълни грижи от персонала по време на лечението. Проследяването на болните е част от лечебния процес за уточняване на изхода от лъчелечението.
От близо 2 години в клиниката се провежда и радиохирургия с кибернож. Киберножът е апарат за стереотактична роботизирана радиохирургия с изключителна прецизност и точност на неподвижни и подвижни доброкачествени и злокачествени тумори на човешкото тяло – централна нервна система, бял дроб, черен дроб, простата, лимфни възли, както и единични костни метастази на гръбначен стълб с високи еднократни или многократни дози. Лъчелечението изисква специална подготовка на пациента. Специални изследвания в позицията, в която ще се прави лъчелечението, и след това напасване на образите за по-добро определяне на мястото и размерите на Ту и изключително максимално запазване на критичните структури. Това включва и поставяне на видими маркери в подвижните органи с Ту, които ще се облъчват, с постоянно следене по време на лъчелечението. Пациентът не задържа дишането и по време на лъчелечението е в пълен комфорт.
В Клиниката по лъчелечение се лекуват и пациенти с доброкачествени заболявания: костно-дегенеративни на опорно-двигателния апарат – коксартрози, гонартрози, шипове и др.
Стационарът за лъчелечение разполага с 48 легла и 3 легла за дневен стационар.
В клиниката се извършва активна научноизследователска дейност, включително в областта на лъчелечението с кибернож на мозъчните метастази.
Клиниката по лъчелечение е клинична база за обучение по лъчелечение на студенти по специалност медицина и рентгенови лаборанти.
Обучението се извършва на български и английски език.
В клиниката се извършва и обучение на лекари, специализиращи лъчелечение, както и по докторска програма за получаване на образователна и научна степен „Доктор”.
В Клиниката по лъчелечение работи висококвалифициран екип от шестима лекари, четирима медицински физици, дванадесет рентгенови лаборанти, десет медицински сестри и административен персонал. Персоналът на Клиниката по лъчелечение работи в тясно сътрудничество с лекари от другите клиники и отделения, включително хирурзи, онколози, уролози, патолози и др.
Клиниката разполага с два лъчетерапевтични апарата за високотехнологично перкутанно лъчелечение:
Модерна съвремена апаратура за планиране на лъчелечението:
Завършила специалност „Медицина“ в Медицински университет - Пловдив, през 1983 г.
Придобити клинични специалности: „Медицинска радиология" (1988 г.)
Допълнителни квалификации: Обучения за повишаване на квалификацията в Германия, Чехия, Турция.
Завършила специалност „Медицинска сестра - общ профил" в Институт за подготовка на здравни кадри със средно специално образование „Д-р Мара Малеева-Живкова" - Пловдив, през 1986 г.
Завършила специалност „Медицинска сестра" в Полувисш медицински институт „Д-р Мара Малеева-Живкова" - Пловдив, през 1995 г.
Завършила специалност „Здравни грижи" със степен "бакалавър" в Медицински университет - София, през 1999 г.
Доц. д-р Веселин Попов
Придобити клинични специалности: “Лъчелечение”.
Д-р Теодор Жеков
Придобити клинични специалности: “Лъчелечение”.
Д-р Стефан Павлов
Придобити клинични специалности: “Лъчелечение”.
Гюлхан Сюлейман
Придобити клинични специалности: “Лъчелечение”.
Лъчелечение се провежда от 1965 г. Първото име на болничното звено, в което се провежда лъчева терапия на пациенти с онкологични заболявания, е Радиоизотопен център. Първоначално в него се е осъществявала радиоизотопната диагностика и лъчелечението на болницата и Онкологичния диспансер. Негов създател е доц. Атанас Боздуганов. По-късно он- кодиспансерът се отделя, а болничната база продължава да се използва като Клиника по лъчева терапия с изотопен център в рамките на клиничната структура. През 2016 г. структурата се разделя на Клиника по лъчелечение и Отделение по нуклеарна медицина, които днес функционират като самостоятелни звена.
Първоначално в Радиоизотопния център се използва апарат за дълбока рентгенова терапия. По-късно тази уредба е заменена от два телегаматерапевтич- ни апарата. През 2005 г. за първи път в Пловдив е инсталирана комплексна лъ- четерапевтична апаратура за лъчелечение с мултимодален линеен ускорител, а през 2011 г. е пуснат в експлоатация и втори мултимодален линеен ускорител с многолистов колиматор, с което клиниката
става водещ онкологичен център за извършването на високотехнологично перкутанно лъчелечение. От 2016 г. е в експлоатация и единствената за България роботизирана система за стереотактич- на радиохирургия (кибернож).
Ръководители на структурата в годините до днес са били доц. Тервел Маров- ски, проф. Любомир Григоров, проф. Иван Узунов, проф. Марианна Янева, д-р Мария Влайкова.
База I на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, бул. „Васил Априлов“ 15 А
Началник Клиника – 032 602 334;
Канцелария – 032 602 330;
Дежурна сестра – 032 602 333;
Медицински физици – 032 602 322;
Консултациите и приема за лъчелечение на пациентите се осъществява в приемно- консултативен кабинет – амбулатория, кабинет № 28, тел. 032/60-23-30
e-mail: unihosp@unihosp.com
Абонирайте се за нашия email бюлетин, за да получавате новини и полезна информация свързана с УМБАЛ “Свети Георги”.
Този сайт използва "бисквитки" и други технологии за проследяване, за да ви помогне да навигирате и възможността ви да предоставяте обратна връзка, да анализирате използването онлайн маркетинг услуги, да помагате в нашите рекламни и маркетингови усилия за по-добро удобство на потребителите.