Клиниката по лъчелечение се помещава в две срещуположни сгради в База 1 на болницата (на бул. „Васил Априлов” №15А). Обособени са сектори за високотехнологично перкутанно лъчелечение, метаболитна брахитерапия и стереотактична радиохирургия.
Висококвалифицираният персонал на клиниката осигурява модерно лъчелечение, като предоставя навременно, комплексно и персонализирано лечение на своите пациенти. Членове на екипът владеят английски, немски, руски, турски и испански език, благодарение на което се оказва медицинска помощ и на чуждестранни пациенти. Наличната съвременна апаратура позволява високотехнологично перкутанно лъчелечение на всички видове онкологични и някои неонкологични заболявания чрез използване на лечебния ефект на йонизиращи лъчения (фотонни и електронни).
Метаболитна брахитерапия се осъществява чрез орално приемане на радиоактивен Йод-131. Този метод се използва за лечение при карцином на щитовидната жлеза, както и при хипертиреоидизъм. Също така се прилага и интравенозно Самарий-153 при пациенти с множество костни метастази.
В Клиниката по лъчелечение се провежда и едновременно лъчелечение с химиотерапия, или т. нар. съчетано лъчелечение, благодарение на което се постигат много по-добри резултати. Най-често се прилага при пациенти с глиобластом, тумори в областта на глава и шия, карцином на бял дроб, на шийката на матката, на ректум, на анус и др.
Планирането на лъчелечението представлява комплекс от медицински, физико-технически, биологични и организационни подготвителни мерки. Това е многоетапен процес, който включва: клинико-биологично, анатомо-топографско и дозиметрично планиране. Лъчелечението се извършва, отразява и контролира според стандартите за лъчелечение. Екип от лъчетерапевт, медицински физик, медицинска сестра и ретнгенов лаборант подготвя и следи за провеждане на терапията и състоянието на пациента.
От 2016 г. в клиниката се провежда и роботизирана стереотактична радиохирургия с единственият в страната Кибернож. Това е вид лъчелечение с изключителна прецизност за лечение на неподвижни и подвижни доброкачествени и злокачествени тумори на човешкото тяло – централна нервна система, бял дроб, черен дроб, простата, лимфни възли, както и единични костни метастази на гръбначен стълб. При този метод на лечение не е необходимо пациентът да задържа дишането, защото апаратът следи дихателния цикъл.
В Клиниката по лъчелечение се лекуват и пациенти с доброкачествени и костно-дегенеративни заболявания на опорно-двигателния апарат – коксартрози, гонартрози, шипове и др.
Стационарът за лъчелечение разполага с 50 легла и 3 легла за метаболитна брахитерапия.
В клиниката се извършва активна научноизследователска дейност, включително в областта на лъчелечението с кибернож на мозъчните метастази.
Клиниката по лъчелечение е клинична база за обучение на специализанти и докторанти, както и на студенти по медицина III и V курс, дентална медицина и рентгенови лаборанти. Обучението се провежда на български и английски език. Извършва се и активна научноизследователска дейност
В Клиниката по лъчелечение работи висококвалифициран екип от седем лекари, четири медицински физици, десет рентгенови лаборанти, десет медицински сестри и административен персонал. Клиниката по лъчелечение работи в тясно сътрудничество с лекари от другите клиники и отделения, включително хирурзи, медицински онколози, педиатри, радиолози, нуклеарни медици и др.
Клиниката по лъчелечение към УМБАЛ „Свети Георги“ е съвременен високотехнологичен център, който разполага с три линейни ускорителя, благодарение на което се избира най-подходящата лъчетерапевтична техника за конкретният пациент.
Клиниката е единствената в страната с два компютър томографа за анатомо-топографско планиране, благодарение на което се гарантира бърз и непрекъснат процес за подготовка за лъчелечение.
Апаратите са високо технологични и оборудвани с лазерни системи LAP Laser за поставяне координатна система на пациента, специализиран медицински софтуер SingoVia за контуриране и имобилизиращи средства идентични с използваните на трите линейни ускорителя.
Линейните ускорители в клиниката са интегрирани с вътрешно болничната система MOSAIQ и компютърни планиращи системи за изчисление на дозата МONACO и MULTIPLAN. Системите за планиране използват алгоритъм за пресметяне Monte Carlo, който е “златен стандарт“ в изчисленията на дозата в лъчелечението.
Клиниката по лъчелечение е една от пионерите в лъчелечението в България и разполага с голям набор прецизна дозиметрична апаратура на PTW. Тя е необходима за оптимално и адекватно дозиметрично калибриране, осигуряване на качеството на лъчетерапевтичната апаратура и верифициране на дозата на пациента.
Завършила специалност „Медицина“ в Медицински университет - Пловдив с отличен успех, през 2016
Придобити клинични специалности: „Лъчелечение" (2020 г.)
През 2002 г. придобива научно звание „Доцент".
Допълнителни квалификации:
Завършила специалност „Здравен мениджмънт“ със степен магистър в Медицински университет - Пловдив, през 2022 г.
Ръководител на Катедра по клинична онкология към МУ - Пловдив (от 2023 г.).
Член на Академичния съвет на МУ - Пловдив (от 2023 г.).
Член на Експертния съвет по медицинска специалност „Лъчелечение“ към Министерство на здравеопазването (от 2023 г.).
Отличия:
- Носител на награда на БЛС за лекар на годината в категория „Ти си нашето бъдеще“ (2018 г.)
- Сертификат и включване в алманаха „Лекарите, на които вярваме“ 2018/2019 г.
- Носител на награда „Дарзалас“ за принос в развитието на българската клинична онкология (2023 г).
Член на: European Society for Radiation Oncology (ESTRO); European Society for Medical Oncology (ESMO); European Society of Radiology (ESR); Гилдия на лъчетерапевтите и др.
Проведени международни обучения и стажове в Германия, Турция, Италия, Полша и Словакия.
Завършила специалност „Медицинска сестра – общ профил“ към Медицински университет – Пловдив, през 2010 г.
Завършила специалност „Здравни грижи“ със степен магистър към Медицински университет – Пловдив, през 2013 г.
Д-р Теодор Жеков
Придобити клинични специалности: “Лъчелечение”.
Д-р Стефан Павлов
Придобити клинични специалности: “Лъчелечение”.
Д-р Гюлхан Сюлейман
Придобити клинични специалности: “Лъчелечение”.
Д-р Дора Тумбева
Придобити клинични специалност: “Вътрешни болести”; “Клинична хематология”; “Медицинска онкология”.
Д-р Александър Спасов
Лекар-специализант
Лъчелечение се провежда от 1965 г. Първото име на болничното звено, в което се провежда лъчелечение на пациенти с онкологични заболявания, е Радиоизотопен център. Първоначално в него се е осъществявала радиоизотопната диагностика и лъчелечението на болницата и Онкологичния диспансер. Негов създател е доц. Атанас Боздуганов. По-късно онкодиспансерът се отделя, а болничната база продължава да се използва като Клиника по лъчева терапия с изотопен център в рамките на клиничната структура. През 2016 г. структурата се разделя на Клиника по лъчелечение и Отделение по нуклеарна медицина, които днес функционират като самостоятелни звена.
Първоначално в Радиоизотопния център се използва апарат за дълбока рентгенова терапия. По-късно тази уредба е заменена от два телегаматерапевтични апарата. През 2005 г. за първи път в Пловдив е инсталирана комплексна лъчетерапевтична апаратура за лъчелечение с мултимодален линеен ускорител, а през 2011 г. е пуснат в експлоатация и втори мултимодален линеен ускорител с многолистов колиматор, с което клиниката става водещ онкологичен център за извършването на високотехнологично перкутанно лъчелечение. От 2016 г. е в експлоатация и единствената за България роботизирана система за стереотактич- на радиохирургия (Kибернож). През 2021 г. е заменен един от старите линейни ускорители с високотехнологичен ускорител Elekta Infinity.
Ръководители на структурата в годините до днес са били доц. д-р Тервел Маровски, проф. д-р Любомир Григоров, проф. д-р Иван Узунов, проф. д-р Марианна Янева, д-р Мария Влайкова, доц д-р Веселин Попов
База I на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, бул. „Васил Априлов“ 15 А
Началник Клиника – 032 602 334;
Канцелария – 032 602 330;
Дежурна сестра – 032 602 333;
Медицински физици – 032 602 322;
Консултациите и приема за лъчелечение на пациентите се осъществява в приемно- консултативен кабинет – амбулатория, кабинет № 28, тел. 032/60-23-30
e-mail: unihosp@unihosp.com
Абонирайте се за нашия email бюлетин, за да получавате новини и полезна информация свързана с УМБАЛ “Свети Георги”.
Този сайт използва "бисквитки" и други технологии за проследяване, за да ви помогне да навигирате и възможността ви да предоставяте обратна връзка, да анализирате използването онлайн маркетинг услуги, да помагате в нашите рекламни и маркетингови усилия за по-добро удобство на потребителите.