Трима младежи са постъпили в Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия към УМБАЛ „Св. Георги“ в Пловдив с измръзване от райски газ само в рамките на месец. Случаите са нетипични и са на път да се превърнат в тенденция. Те не касаят опияняващите свойства на райския газ, а опасно измръзване от самите бутилки, в които се съхранява и чрез които се пълнят балони за дишане. И при трите случая пациентите са млади хора, на възраст между 20 и 30 години. В един от случаите, с които се сблъскали лекарите от Клиниката е на 20-годишно момиче. В рамките на година и половина – две то постъпва в болницата за втори път, по един и същи повод – опасно измръзване от бутилка с райски газ.

От Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия информират, че най-често пациентите идват с измръзвания по вътрешната част на бедрата. Това се получава от стискане на бутилката между краката, като така изпомпват този газ и го вкарват в балон, от който след това го дишат. Ниската температура, която се развива от райския газ между краката им, стискайки бутилката, действа като обезболяващо.

„Губи се локалната чувствителност. Отделно, в резултат на самия ефект от опияняването от райския газ спират да чувстват изобщо. Нарушава се кръвоснабдяването, свиват се самите кръвоносни съдове, оттам страда терморегулацията и могат да се получат тромби. Страда и изхранването на цялата тъкан – на кожата, на подкожието. Стават доста тежки измръзвания и дълбоки некрози, които след това единствено и само могат да се лекуват оперативно“, обясни пред „Марица“ д-р Йордан Мегенов, специализант в Клиниката. В резултат на случаите, с които екипът се сблъсква, може да се направи извод, че много често измръзването се лекува много по-трудно от изгарянията.

На въпрос кога младежи с опасни измръзвания търсят лекарска помощ, от Клиниката коментират, че всеки случаи е различен. Ако пациентът е по-осъзнат и по-боязлив, идва в рамките на два-три дни. В конкретния случай с 20-годишното момиче – то дошло месец, след като е получило измръзването.

Специалистите от Клиниката по пластично-възстановителна и естетична хирургия обясняват, че лечението е продължително. За да лекуват пациентите, първо трябва да подготвят самата рана за операция. Предоперативно и следоперативно има доста грижи, които те полагат за въпросните рани, за да заздравеят. Лечението е доста продължително, в рамките на месец – месец и половина, понякога два, за да се възстанови засегнатата зона в първоначалния ѝ вид.

Екипът на Клиниката съветва младежите просто да спрат да употребяват райски газ. Причината – има много негативно въздействие върху организма, засяга нервните клетки и механизми в организма, не води до нищо добро.

Източник: Marica.bg