В клиниката се извършва целият обем съдовохирургична периферна, ендоваскуларна и ангиологична помощ. Извършва се в пълен обем неинвазивна и инвазивна диагностика на съдовата система. Към основните дейности на клиниката спада ендоваскуларна хирургия на периферна съдова система и екстракраниални кръвоносни съдове. Извършват се оперативни интервенции при облитерации (емболии и тромбози); стеноза, аневризми и травми на аортата и клоновете й (включително на всички дистални артериални сегменти на горни и долни крайници); стенози на сънните (каротидните) и вертебралните артерии. Клиниката осигурява 24-часова денонощна спешност.
Лекуват се артериални заболявания, неподлежащи на радикални реконструктивни операции, а само на палиативни операции и неоперативно лечение, синдром и болест на Рейно; както и заболявания на венозната система, подлежащи на оперативно лечение – първична варикоза; следтромбофлебитна болест и усложненията й; вродени аномалии на венозната система (вкл. хемангиоми). Пациенти на клиниката са и тези с дълбоки и повърхностни венозни тромбози (тромбофлебити) и пациенти с вродени и придобити лимфедеми.
Извършват се операции за осигуряване на достъп при болни, подлежащи на хемодиализа и химиотерапия (катетеризации, АУ-фистули, АУ-реконструкции – на всички възможни нива).
Клиниката разполага с 50 легла, 2 модернизирани конвенционални оперативни зали и 2 – с осигурени хибридни възможности. Всички операционни са с модерно оборудване, позволяващо пълен обем на съвременна съдова хирургия под всички типове анестезия. Клиниката разполага с най модерната в страната хибридна операционна зала, позволяваща изпълнение на контрастни изследвания, хибридни операции, балонни дилатации и стентиране с най-модерни инструменти и най-малък риск от рентгеново облъчване, което предоставя техническа възможност за целия съвременен лечебен потенциал на съдовата патология. Клиниката е база за провеждане на клинични проучвания на лекарствени продукти и медицински изделия, одобрени от Изпълнителната агенция по лекарствата.
Клиниката обезпечава с консултативна и диагностично-лечебна помощ здравните заведения в Пловдивска, Пазарджишка, Смолянска, Хасковска и Кърджалийска област и пациенти от цяла България.
Завършила специалност „Медицина“ във ВМИ „Иван П. Павлов“ - Пловдив, през 1987 г.
Признати специалности по: "Обща хирургия"(1997 г.); „Съдова хирургия" (2000 г).
Доктор по медицина (2017 г.).
През 2022 г. придобива научно звание „Доцент".
Допълнителни квалификации:
Завършила специалност „Обществено здраве и здравен мениджмънт“ със степен магистър в Медицински университет - Пловдив, през 2013 г.
Специализация по Ендоваскуларна хирургия
Хубертус Кранкенхаус към МУ – Берлин – д-р Майер, дмн
Специализация по Съдова и Ендоваскуларна хирургия в Болница МУ – Парацелзиус, гр. Залсбург, Проф. д-р Хьолценбейн, дмн
Специализация по Съдова и Ендоваскуларна хирургия в Университетска болница „Свети Франциск“ – гр. Мюнстер, Проф. д-р Торсело, дмн
Член на: Българското национално дружество по съдова, ендоваскуларна хирургия и ангиология; European Society for Vascular Surgery.
Владее английски и френски език
Д-р Яни Захариев
Придобити клинични специалности: “Обща хирургия”; „Съдова хирургия”.
Д-р Бурян Киров
Придобити клинични специалности: “Обща хирургия”; „Съдова хирургия”.
Д-р Георги Христов
Придобити клинични специалности: „Съдова хирургия”.
Д-р Евгений Иванов
Придобити клинични специалности: “Обща хирургия”; „Съдова хирургия”.
Д-р Красимир Вакрилов
Придобити клинични специалности: “Обща хирургия”; „Съдова хирургия”.
Д-р Ангел Петков
Придобити клинични специалности: „Съдова хирургия”.
д-р Стефан Станев
Придобити клинични специалности: „Съдова хирургия”.
Д-р Атанас Чолаков
Придобити клинични специалности: “Обща хирургия”; „Съдова хирургия”.
Д-р Пламен Мурджанов
Лекар-специализант
Д-р Димитър Пенев
Лекар-специализант
Д-р Асен Шарков
Лекар-специализант
Клиниката е основана на 14 декември 1977 г. като Клиника по сърдечносъдова хирургия към Катедрата по пропедевтика на хирургическите болести (Първа хирургия) при Медицински университет – Пловдив, тогава ръководена от проф. Димитър Хаджиев. Основатели и първи преподаватели са: от Първа хирургия – д-р Евгени Сакакушев и д-р Васил Анастасов, от Втора хирургия – доц. Иван Зънзов и д-р Драго Желев, от Трета хирургия – д-р Алфред Капон (д-р Велко Велков) и д-р Васил Паница. Първи ръководител е доц. Иван Зънзов. Първоначално клиниката разполага с 40 легла и една операционна зала. През декември 1989 г. клиниката е в състава на Катедрата по сърдечносъдова хирургия с първи ръководител на катедрата и клиниката доц. д-р Васил Анастасов. Тогава в катедрата по сърдечносъдова хирургия работят асистентите д-р Васил Паница и д-р Драго Желев (по-късно станали доценти), д-р Велко Велков (починал през 1992 г.), д-р Валентин Димитров, д-р Георги Сакакушев, д-р Васил Бацелов, д-р Йордан Мантарков (починал през 2008 г.), д-р Яни Захариев, д-р Иван Бъчваров, д-р Георги Христов, през 1990 г. се включва и д-р Бурян Киров (днес също вече доцент). През 2005 г. се обособяват и териториално двете клиники към катедрата – по съдова хирургия и по кардиохирургия. От 2015 г. ръководител на Катедрата по сърдечносъдова хирургия е доц. д-р Заприн Въжев. От 2010 г. до 2020 г. началник на Клиниката по съдова хирургия е доц. д-р Драго Желев. От 2020 г. началник на клиниката е д-р Богомила Чешмеджиева.
База II на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, ет. 8, бул. „Пещерско шосе“ 66.
Технически изпълнител – 032/602-865
Старши мед. специалист – 032/602-358
Дежурен кабинет – 032/602-909
Приемен кабинет – 032/602872
Манипулационна – 032/602726
e-mail: unihosp@unihosp.com
Абонирайте се за нашия email бюлетин, за да получавате новини и полезна информация свързана с УМБАЛ “Свети Георги”.
Този сайт използва "бисквитки" и други технологии за проследяване, за да ви помогне да навигирате и възможността ви да предоставяте обратна връзка, да анализирате използването онлайн маркетинг услуги, да помагате в нашите рекламни и маркетингови усилия за по-добро удобство на потребителите.