Лаборатория по микробиология с регионална микробиологична лаборатория по туберкулоза на УМБАЛ „Свети Георги” ЕАД осигурява широк спектър от достъпни, бързи, качествени и надеждни резултати от извършените лабораторни изследвания. Предмет на дейността са голям обем от високоспециализираните микробиологични изследвания и консултации, с които се подпомага лечебно-диагностичната дейност на УМБАЛ „Свети Георги” и на здравеопазната система в региона и страната.
В лабораторията се приемат за изследване годишно около 38 000 проби на пациенти, на които са били направени 48 000 изследвания.
Лабораторията по микробиология е разположена в База I на територията на УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив, бул. “Васил Априлов” 15А – бл. 15 на 2-ри етаж, с обща площ 580 кв.м. и е обособена в следните диагностични сектори:
Обект на микробиологичните изследвания са:
В Регионалната лаборатория по туберкулоза разположена в База II на УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив, бул. “Пещерско шосе” 66 (срещу трети блок на Инфекциозна клиника) се изпълняват задължителните лабораторни показатели, съответстващи на лаборатория от регионално ниво на компетентност според посочените в медицинския стандарт по „Микробиология”, а именно:
Лабораторията по микробиология с дейност на регионална лаборатория по туберкулоза към УМБАЛ “Свети Георги” разполага с цялото необходимо оборудване според Медицинския стандарт по “Микробиология” за трето ниво на компетентност.
Осигурява се качеството на изследванията чрез прилагане на системен вътрешен и външен качествен контрол:
Извършва се активна научноизследователска дейност в областта на механизмите на антибиотичната резистентност при клинично значими бактерии и гъби, както и структурата на инфекциите и In vitro проучване на природни субстанции с антимикробен ефект.
Лабораторията е също клинична база за обучение по микробиология на студенти по специалност “Медицина” и “Медицински лаборант”. Обучението се извършва на български и английски език.
Завършила „Медицина“ в Медицински университет - Пловдив, през 1985 г.
Придобити клинични специалности по: „Микробиология“ (1991 г.); „Клинична имунология“ (2002 г.).
Доктор по медицина (1997 г.).
През 2001 г. придобива научно звание „Доцент“.
През 2012 г. придобива научно звание „Професор“.
Допълнителни квалификации: магистър по специалност „Здравен мениджмънт“ в Медицински университет - Пловдив, през 2011 г.
Специализации в NIMR - Лондон, Semmelviews - Будапеща; Tubingen.
Член на: Български лекарски съюз (БЛС); Съюза на учените в България (секция „Имунология“); Българската асоциация по клинична имунология; Балканската асоциация на имунологичните дружества(BAIS); Българската асоциация по микробиология; Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести (ECSMID); Главен координатор на Експертния съвет по Клинична Имунология.
Завършила специалност „Медицинска лаборант“ със степен бакалавър в Медицински университет - Пловдив, през 1991 г.
Завършила специалност „Управление на здравни грижи“ със степен магистър в Медицински университет - Пловдив, през 2013 г.
Д-р Ели Христозова, дм
Завършила специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 1994 г.
ОНС “Доктор по медицина”.
Придобита клинична специалност: “Микробиология” (1999 г.)
Член на: Българско микологично дружество; Българска асоциация на микробиолозите (БАМ), Съюз на учените в България.
Д-р Лалка Койчева
Завършила специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 1979 г.
Придобита клинична специалност: “Микробиология” (1988 г.)
Член на: Българска Асоциация на микробиолозите (БАМ).
Д-р Маргарита Цолова
Завършила специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 1975 г.
Придобита клинична специалност: “Микробиология” (1981 г.)
Д-р Зоя Рачковска
Завършила специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 2011 г.
Придобита клинична специалност: “Микробиология” (2020 г.)
Член на: Българска Асоциация на микробиолозите (БАМ).
Д-р Йордан Калчев
Завършил специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 2014 г.
Придобита клинична специалност: “Микробиология” (2021 г.)
Член на: Българска Асоциация на микробиолозите (БАМ).
Д-р Гергана Ленгерова
Завършила специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 2016 г.
Лекар-специализант
Член на: Българска Асоциация на микробиолозите (БАМ).
Д-р Андреана Ангелова
Завършила специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 2017 г.
Лекар-специализант
Член на: Българска Асоциация на микробиолозите (БАМ).
Д-р Милена Рупчева
Завършила специалност “Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 2017 г.
Лекар-специализант
Член на: Българска Асоциация на микробиолозите (БАМ);
Европейско дружество по Клинична микробиология и инфекциозни болести (ЕSCМID).
Биолог Вида Георгива
Завършила специалност “Микробни биотехнологии” със степен “магистър”през 2010 г.
Завършила специалност “Медицинска химия” със степен “магистър” в Пловдивски университет “Паисий Хилендарски” през 2013 г.
ОНС “Доктор”
Биолог Цветелина Божева
Завършила специалност “Биология” със степен “магистър”през 2017 г.
Биолог Мирослав Евтимов
Завършил специалност “Биология” със степен “магистър”през 2008 г.
Биолог Любка Горанова
Завършила специалност “Биология” със степен “магистър”през 2008 г
С откриването на Медицински факултет в гр. Пловдив през 1945 г. е създадена Катедра по микробиология. От 1947 г. до 1974 г. тя се помещава на 1-ви етаж и 4-ти етаж в сградата на “Кудоглу”. Ръководител е проф. д-р Елисей Янев. През 1948 г. в тогавашната поликлиника е разкрита диагностична лаборатория с ръководител д-р Й. Стойчев, а през 1957 г. 2-ра микробиологична лаборатория по имунология на рака с методичен ръководител проф. д-р Б. Юруков и действителен ръководител д-р Спартак Хаджиев, впоследствие ръководител и на катедрата от 1978 г. до 1989 г. През 1957 г. се разкрива и лаборатория по микробиологична диагностика към Инфекциозна клиника с ръководител д-р Ив. Друмчев. От 1974 г. на диагностичната лаборатория в “Кудоглу” се предоставя нова сграда в района на Университетската болница, където е и досега. През 1985 г. започва да работи и Лаборатория по клинична имунология под ръководството на проф. д-р Ст. Златев. От 1989 г. до 1993 г. диагностичната микробиологична лаборатория и катедрата се ръководят от доц. д-р Люба Костова, от 1993 г. до 2010 г. от доц. д-р Ирина Хайдушка, а от 2010 г. от проф. д-р Мариана Мурджева. В края на 2010 г. лабораторията е преименувана на Отделение по микробиология, вирусология и клинична имунология, което най-добре отразява дейността му. В началото на 2014 г. отново е преименувана в Лаборатория по микробиология с регионална микробиологична лаборатория по туберкулоза, с дейност по вирусология и с дейност по клинична имунология. В края на 2014 г. лабораторията е разделена на три: Лаборатория по микробиология с дейност на регионална лаборатория по туберкулоза, Лаборатория по вирусология и Лаборатория по клинична имунология. През май 2021 г. Лабораторията по вирусология е преместена на територията на База 2, Клиника по инфекциозни болести.
Лаборатория по микробиология е разположена в База I на УМБАЛ “Свети Георги“ – Пловдив, бул. „Васил Априлов“ 15А бл. 15, ет. 2
Началник лаборатория: 032/200-730;
Канцелария: 032/602-407;
Старши лаборант: 032/602-407;
Микробиологични сектори (капков, урини, чревни инфекции: 032/602-408;
Апаратна: 032/602-206;
Приемен кабинет: 032/602-220.
e-mail: umbal_micro@abv.bg
Регионална лаборатория по туберколоза е разположена в База II на УМБАЛ “Свети Георги” – Пловдив, бул. „Пещерско шосе“ 66 (срещу трети блок на Инфекциозна клиника)
Лекарски кабинет: 032/602-796.
e-mail: umbal.mbl.tb@abv.bg
Абонирайте се за нашия email бюлетин, за да получавате новини и полезна информация свързана с УМБАЛ “Свети Георги”.
Този сайт използва "бисквитки" и други технологии за проследяване, за да ви помогне да навигирате и възможността ви да предоставяте обратна връзка, да анализирате използването онлайн маркетинг услуги, да помагате в нашите рекламни и маркетингови усилия за по-добро удобство на потребителите.