През последните почти 30 години дейността на отделението по патология на УМБАЛ „Свети Георги” се осъществява в две бази. В База 1, на бул. „В. Априлов” 15А, звеното разполага с шест лекарски кабинета, три лаборатории, секционна зала и канцелария. Още два лекарски кабинета и електронномикроскопската лаборатория се помещават в съседната сграда на същата база. В База 2 на бул. „Пещерско шосе” № 66 се помещават гефрирната лаборатория и втората, по-натоварена през последните години секционна зала.
Работата на патолозите се асоциира предимно с извършване на обдукции на починали. Това на практика е част от дейността на патоанатомите, но днес почти 85% от работата е посветена на прижизнена диагностиката на пациента, свързана с провеждане на неговото лечение – биопсична, цитологична и гефрирна (спешна интраоперативна морфологична диагноза).
Спешната биопсична преценка по време на оперативни интервенции обслужва нуждите на хирургическите звена на самата болница и външни медицински структури. Рутинната диагностика представлява морфологична диагноза на хистологични и цитологични препарати за всички клинични звена на болницата. Тя използва всички съвременни методи – стандартни биопсични, хистохимични и имунохистохимични.
В отделението се извършва следдипломно обучение на лаборанти и стажант-лаборанти, следдипломно обучение на докторанти и клинични ординатори. Отделението разполага с нужния съвременен инструментариум, включително: микротоми, тъканен процесор, парафи нов център, стейнер, центрофуги, а за нуждите на имунохистохимичната дейност се използва имуностейнер. Използват се съвременни микроскопи, в т. ч. изследователски от висок клас.
Завършила „Медицина" в Медицински университет - Пловдив през 2009 г.
Придобита клинична специалност: Обща и клинична патология (2017 г.)
Придобива ОНС "Доктор по медицина" (2020 г.)
През 2021 г. придобива научно звание „Доцент".
Допълнителни квалификации:
Завършила специалност „Здравен мениджмънт" със степен "магистър" в Медицински университет - Пловдив, през 2021 г.
Член на: Българско дружество по патология; Европейско дружество по патология.
Завършила специалност „Медицински лаборант" в Медицински колеж - Пловдив през 1999 г.
Завършила специалност „Управление на здравни грижи" със степен "бакалавър" в Медицински университет - Пловдив през 2008 г.
Завършила специалност „Управление на здравни грижи" със степен "магистър" в Медицински университет - Пловдив, през 2010 г.
Проф. д-р Веселин Беловеждов, дм
Завършил „Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 1986 г.
Призната клинична специалност по: „Обща и клинична патология” (2001).
През 2010 г. придобива научно звание „Доцент”.
През 2022 г. придобива научно звание „Професор”.
Придобива ОНС “Доктор по медицина”.
Допълнителни квалификации:
Завършил специалност „Здравен мениджмънт” със степен “магистър” в Медицински университет – Пловдив, през 2011 г.
Член на: Българското дружество по патология; Европейското дружество по патология.
Доц. д-р Силвия Генова
Завършила „Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 1992 г.
Придобита специалност: “Обща и клинична патология и цитопатология” (2000 г.)
Придобива ОНС “Доктор по медицина” (2016 г.)
През 2018 г. придобива научно звание “Доцент”.
Член на: Българско дружество по патология; Европейско дружество по патология, Европейско Респираторно дружество (ERS).
Д-р Владимир Данев
Завършил „Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 1979 г.
Придобита клинична специалност: “Патологоанатомия” (1987 г.)
Член на: Българско дружество по патология.
Д-р Ивета Хубавенска – Тунчева
Завършила „Медицина” в Медицински университет – София през 1975 г.
Придобита клинична специалност: “Патологоанатомия” (1985 г.)
Член на: Българско дружество по патология.
Д-р Георги Иванов
Завършил „Медицина” в Медицински университет – Пловдив през 1987 г.
Придобита клинична специалност: “Обща и клинична патология” (1999 г.)
Член на: Българско дружество по патология; Европейско дружество по патология.
Д-р Александър Тотев
Завършил „Медицина” в Тракийски университет – Стара Загора, Медицински факултет през 2015 г.
Придобита специалност: “Обща и клинична патология” (2020 г.)
Член на: Българско дружество по патология
Д-р Елена Геракова
Завършила „Медицина” в Медицински университет – Плевен през 2017 г.
Придобита специалност: “Обща и клинична патология” (2022 г.)
Д-р Мария Попиванова
Лекар-специализант
Д-р Ангелина Моллова
Лекар-специализант
Д-р Марина Томова-Петрова
Лекар-специализант
Д-р Александър Иванов
Лекар
Историята на Отделение по обща и клинична патология датира от създаването на болницата в гр. Пловдив, известна по-късно като „Държавна болница“. То се е помещавало в малка сграда, която е служила за трупохранилище и в избата, на която е имало пет мозаечни маси. Там са се извършвали и аутопсиите. За характера на работата, която в онези години е била почти само аутопсионна, може да се придобие представа от статистиката на починалите от годините 1884-1885 : 1 – от „пневмония”, 8 – „дизентерия”, 13 – „охтика”, 2 – „парализия”, 5 – „гангрена”, 2 – „хидропсия”, 2 – „истерия”, 1 – „ипертрофия”, 1 – „апоплексия”, 1 – „изгаряне с газ”, и 3 – „без виждане от доктор”.
Залепена до сградата на патологията е била малка черква/параклис, където се е извършвало опелото на починалите. Днес тези помещения, разположени в База 1 на болницата (бул. „Васил Априлов” 15А), след обстоен ремонт са превърнати в учебни зали.
След създаването на Медицинския факултет към Пловдивския държавен университет през 1946 г. диагностичната дейност по патология, наред с обучението на студентите става приоритет на Катедрата по патоанатомия. По-късно тя става структура на обособения Висш медицински институт – гр. Пловдив и на наследилия го Медицински университет – Пловдив.
Първи ръководител на катедрата по патоанатомия през 1946 г. става доц. д-р Любчо Телчаров. На следващата година временно университетската и диагностична структура се оглавява от доц. д-р Георги Михайлов, а през 1948 г. за постоянен ръководител е определен доц. д-р Асен Проданов, по-късно професор. Проф. Проданов е лекарят, който изгражда основите на съвременното отделение по патология. Той въвежда правилата и принципите на организация на работа, подготвя и ръководи лекарите, поставя началото на оформянето на музейната сбирка – макроскопски и микроскопски препарати необходими за обучение, много от които се използват и днес. След смъртта на проф. Проданов през 1962 г. временен ръководител става проф. Юрий Тошев. През 1965 г. за ръководител е избран доц. д-р Христо Миленков, впоследствие също професор, който е начело на Катедрата по патоанатомия до пенсионирането си през 1989 г. Периодът на управление на проф. Миленков, справедлив компетентен и принципен специалист се характеризира с прецизност в диагностиката, много добра подготовка на студентите и спомага за оформянето на компетентни и високоерудирани лекари-патоанатоми. След проф. Миленков катедрата се оглавява от доц. д-р Тодор Бакърджиев, наследен от доц. д-р Стоян Бадъков. От 1993 г. начело на звеното застава доц. д-р Запрян Запрянов. След институционалното разделяне на преподавателската от диагностичната дейност през 2000 г. доц. Запрянов става първият началник на днешната диагностична структура към болницата – Отделение по обща и клинична патология. Той изпълнява длъжността до 2011 г., когато се пенсионира, и оттогава началник на отделението е доц. д-р Веселин Беловеждов.
База II на УМБАЛ „Свети Георги“ – Пловдив, партерен етаж, бул. „Пещерско шосе“ 66
Началник отделение – 032/60-23-84;
Канцелария – 032/60-23-70;
Лекарски кабинети – 032/60-25-85; 032/60-23-87; 032/60-23-47;
Хистологични лаборатории – 032/60-23-86;
Гефрирна лаборатория – 032/60-28-58;
Секционна зала – 032/60-24-41;
e-mail: unihosp@unihosp.com
Абонирайте се за нашия email бюлетин, за да получавате новини и полезна информация свързана с УМБАЛ “Свети Георги”.
Този сайт използва "бисквитки" и други технологии за проследяване, за да ви помогне да навигирате и възможността ви да предоставяте обратна връзка, да анализирате използването онлайн маркетинг услуги, да помагате в нашите рекламни и маркетингови усилия за по-добро удобство на потребителите.