claud it logo seagreen flat Проектът CLAUD-IT, иновативна 36-месечна инициатива, съфинансирана от Европейския съюз по програмата EU4Health 2021-2027, официално стартира. Проектът, който ще се реализира от септември 2024 до август 2027 г., има за цел да популяризира използването на клинични одити в радиологията и нуклеарната медицина в държавите-членки на ЕС, като прилага програма за  приложения в медицината на йонизиращата радиация, описана в плана за действие SAMIRA. Чрез провеждането на кампании за клинични одити, CLAUD-IT ще подобри качеството и безопасността на радиологията и нуклеарната медицина в целия ЕС. Проектът обединява 14 партньори от 10 страни, като един от тях е УМБАЛ “Свети Георги” ЕАД, гр. Пловдив, демонстрирайки съвместни усилия за подобряване на грижите за пациентите и безопасността при работа.

Клиничните одити са признати за съществен компонент за подобряване на качеството и безопасността на образната диагностика и са и тяхното прилагане е законово изискано от Директивата за основните стандарти за безопасност на Европейския съюз (2013/59/Euratom). Въпреки това, клиничните одити остават слабо внедрени в много държави-членки на ЕС. CLAUD-IT има за цел да адресира този пропуск, като подобри практиките за клинични одити и насърчи тяхното прилагане в радиологията и нуклеарната медицина.

Професор Роман Клокнер, научен координатор на проекта за секцията “Радиология”, подчертава значимостта на тази инициатива: „CLAUD-IT представлява ключова стъпка към гарантирането, че клиничните одити не са просто регулаторно изискване, а неразделна част от медицинската практика в радиологията и ядрената медицина. Стандартизирането и насърчаването на тези практики значително ще подобри качеството и безопасността на грижите за пациентите в цяла Европа.“

Проектът ще надгради успехите на проектите QuADRANT и EU-JUST-CT и ще използва ресурси, разработени от Европейското дружество по радиология (ESR) и Европейската асоциация по ядрена медицина (EANM). Ще бъде създаден изпълнителен борд, който ще включва национални екипи за внедряване от участващите държави. Този борд, включващ представители на националните дружества по радиология и нуклеарна медицина и съответните органи, ще следи за планирането и подкрепата на кампаниите за клинични одити, като гарантира, че тези одити ще се превърнат в основен елемент на здравната система.

Професор Лаура Еванжелиста, научен координатор на проекта за секцията ядрена медицина, заяви: „Мултидисциплинарният и съвместен подход на CLAUD-IT е ключът към успеха му. Чрез разработване на актуализирани насоки и програми за обучение и провеждане на пилотни кампании за одити в девет държави-членки на ЕС, ние полагаме основите за широко приложение на клиничните одити. Това ще доведе до подобрени резултати за пациентите и по-високи стандарти на грижа.“

Клиничните одити в радиологията ще бъдат изградени вурху ESPERANTO, ръководството на ESR за клинични одити в радиологията, като ще бъде разработено ново четвърто издание като част от CLAUD-IT. Освен това ще бъде създадено специфично ръководство за нуклеарна медицина. Проектът също така ще разработи обучителна програма за одитори и ще предостави обширни подкрепящи документи и насоки. Всички ресурси ще бъдат достъпни чрез отворен достъп в централизирано хранилище за информация за клинични одити в радиологията и нуклеарната медицина.

CLAUD-IT ще проведе пилотни кампании за одити в радиологията и ядрената медицина в девет държави-членки на ЕС, включващи България, Хърватия, Кипър, Германия, Гърция, Италия, Румъния, Словения и Испания. Одитите ще се провеждат на два етапа, като ще започнат с 11 лечебни заведения от консорциума. Въз основа на обратната връзка и научените уроци ще се организира втори етап в допълнителни 3-6 болници във всяка от участващите държави.

Професор Клокнер добави: „Чрез провеждането на тези пилотни кампании и усъвършенстване на нашия подход, CLAUD-IT има за цел да демонстрира стойността на клиничните одити и да улесни тяхното интегриране в клиничната практика. Този проект не само ще подпомогне държавите-членки в изпълнението на регулаторните изисквания, но и ще стимулира непрекъснатото подобрение в образната диагностика.“

Професор Евангелиста заключи: „С нетърпение очакваме да споделим напредъка на CLAUD-IT с по-широката медицинска общност. Нашата цел е да създадем трайно въздействие върху качеството и безопасността на процедурите в радиологията и нуклеарната медицина, като гарантираме, че пациентите в цяла Европа ще получават най-високия стандарт на грижа.“

Проектът CLAUD-IT се координира от Европейския институт за биомедицински изследвания в образната диагностика (EIBIR), който играе централна роля в насърчаването на съвместни изследователски инициативи в областта на биомедицинските изображения в Европа. Проектът също така се подкрепя от Европейското дружество по радиология и Европейската асоциация по нуклеарна медицина, две водещи организации, ангажирани с напредъка в областта на обрезната диагностика и подобряването на грижите за пациентите. Техният комбиниран опит и ресурси ще бъдат ключови за успешното изпълнение и въздействие на CLAUD-IT.

За повече информация относно CLAUD-IT и достъп до проектните ресурси, може да посетете https://www.eibir.org/projects/claud-it/.

Проектът CLAUD-IT е съфинансиран по програмата EU4Health 2021–2027 по грантово споразумение № 101160903. Изразените мнения и възгледи са единствено на автора(ите) и не отразяват непременно мненията на Европейския съюз или Европейската агенция за здраве и цифрови технологии (HaDEA). Европейският съюз и агенцията не носят отговорност за тях.

За допълнителни запитвания, моля свържете се с офиса на EIBIR на office@eibir.org или askwara@eibir.org.

en co fundedvertical rgb pos